Kikötőrend, Tanyarend Szabályzat
Gyenesdiási Horgász és Vízisport Egyesület (GYHVE),
mint üzemben tartó, csónak kikötőinek rendje
8315.Gyenesdiás Oppl Imre sétány 7./ Strand u.
Kikötőrend, Tanyarend Szabályzat visszavonásig érvényes!
A Gyenesdiási Horgász és Vízisport Egyesület (GYHVE) – annak Elnöksége, mint kikötő üzemeltető- alábbiakban szabályozza a saját használatú kikötőinek rendjét és működését.
A közlekedésről szóló 2000. évi XLII. törvény 85.§ (2) bekezdésének, valamint a kikötők használatának általános szabályairól szóló 49/2002. (XII. 28.) GKM rendelet 2.§ (1) és 4§ bekezdésében foglaltak, valamint a GYHVE 2002/7. számú közgyűlési határozat alapján készítette.
- Általános rendelkezések:
- A kikötőrend kiterjed a GYHVE által használt mindkét horgásztanyájára, kikötőjére! A mólókat körülvevő vízterületre, annak kijárataira, (kikötőire), valamint a szárazulataira, partterületeire és az azon található építményeire (horgásztanyáira).
- A jelen kikötőrend kiterjed a kikötőt használó minden személyre (tagokra, bérlőkre, vendégekre, horgászokra stb.) és a járművekre (vízi közlekedési eszközökre és parti közlekedési eszközökre, autókra stb.).
- A kikötőbe való belépéssel minden használó elfogadja és magára nézve kötelezőnek ismeri el a kikötőrend rendelkezéseit!
- A kikötő üzemben tartója megtilthatja a kikötőbe való belépést, illetőleg az ott-tartózkodást olyan személyek számára, akik a kikötőben a rend, és biztonság megtartása érdekében meghirdetett magatartási szabályokat megsértik, veszélyeztetik!
- A kikötőrend érvényes a kikötő éves naptári nyitva tartására: március 15 – november 20-ig 24 órán keresztül. Ezen idő alatt az előírásoknak megfelelően az üzemeltető biztosítja a közvilágítást a kikötőben és a Balaton felé néző fényvetőt üzemeltet.
- A horgásztanyák területére egyesület tagjai, családtagjai jogosultak belépni és azt rendeltetésszerűen használni. A kikötőt, kikötésre veszélyhelyzetben mindenki igénybe veheti!
- A horgásztanyák területére a tagokkal együtt, a tag felelősség vállalása mellett idegen (nem tag) személyek és bérlők is beléphetnek, de tanyahasználatuk korlátozott.
- A tároló épületeket, közösségi létesítményeket a tag és családtagjain kívül idegen személyek, bérlők nem használhatják. Ez alól kivétel jelent a bejelentett, engedéllyel rendezett, felügyelt rendezvények!
- Idegenek, nem tagok önállóan a területen nem tartózkodhatnak, engedély nélkül be nem engedhetők!
- A tanyákon kizárólag az egyesület által kiadott távnyitók, jelölt kulcsok használhatók. Minden tag 1 db kulcs használatára jogosult. Egyéb távnyitó, (másolt) kulcs használata fegyelmi vétségnek minősül, ami a horgásztanyáról való kitiltás, ismételt elkövetés esetén pedig az egyesületből való kizárás fegyelmi büntetéseket vonhatja maga után!
- A távnyitók, jelölt kapukulcsok 14. életévét betöltött személynek átadható, akikért a tag (a kulcs tulajdonosa) fegyelmi felelősséggel tartozik.
- A kikötő vezető (tanyagondnok) jogosult a szabályok betartását megkövetelni a kikötőt használó személyektől!
- A kikötőt használó személyek kötelesek a szabályokat betartani, a kikötő vezető tanyagondnokok utasításait elfogadni, végrehajtani!
- A tanyarend megszegése a tagság felfüggesztését, súlyos, vagy ismétlődő esetben a tagság megszűnését vonhatja maga után!
- A GYHVE a partterületein (horgásztanyáin) vagyon, balest és biztonsági megelőzési okok miatt térmegfigyelő kamerarendszert működtet, külön szabályozás mellett. (Kamera használati szabályzat)
- A kikötő használata:
- A saját használatú kikötőt üzemszerű működése esetén, csak az itt regisztrált egyesületi tagsággal, csónakhely használati joggal, valamint csónakhely használati jogát más személynek átengedett bérlők használhatják!
- Vészhelyzet esetén bárki, nem egyesületi csónakok is használhatják!
- Rendkívüli események, emberélet veszélybe kerülése esetén a kikötőben tartózkodó személyek kötelesek a segítségre szorulónak, kikötő vezetőnek mindenben segíteni.
- A kikötőben egy kötéllel ellátott mentőgyűrűt, továbbá tavi és medencés kikötő esetében egy személyek mentésére szolgáló csáklyát, valamint minden egyes mólón, illetve elkülönülő partszakaszon legalább egy kötéllel ellátott mentőgyűrűt kell elhelyezni! A mentőeszközöket a part éltől 10 méter távolságon belül kell elhelyezni.
- A kikötő vezető (tanyagondnok) jogosult egy, vagy több csónak kijelölt helyét felcserélni, a kikötő-karók helyét megváltoztatni a Elnökség felhatalmazása, vagy utasítása alapján, ha azt a kikötő, vagy a csónakokkal történő közlekedés biztonsága indokolja, vagy ha az egyéb ok miatt az szükségessé válik.
- A GYHVE az Alsó gyenesi csónak kikötőben az engedélyezett 102 csónak, 20 kishajó, míg a Diási kikötőben 50-50 csónak részére biztosít kikötési helyet.
- Felelősség:
- A kikötő üzemeltetője – Gyenesdiási Horgász és Vízisport Egyesület – nem vállal felelősséget a kikötő használatáért, az esetleges károkért (baleset, rongálás, tűz, lopás, stb.), amely a kikötő területén, vagy a csónakokban következett be!
- Aki a kikötő használata során kárt okozott, köteles azt jelenteni a kikötő vezetőnek (tanyagondnoknak) és az anyagi felelősséggel tartozik, az okozott kárt köteles megtéríteni!
- A védekezés, kárelhárítás és a kárenyhítés során felmerült költségek a károkozásért felelős személyt terhelik, a kikötő műtárgyaiban, berendezéseiben és eszközeiben, valamint harmadik személynek okozott kár megtérítésén túl.
- A terület rendjéért, tisztaságáért mindenki kiemelt felelősséggel tartozik! A horgászhelyeken keletkezett szennyeződést a horgász köteles eltávolítani a szemetet összegyűjteni és a horgászat végén lehetőleg hazavinni, vagy kijelölt tárolóba tenni!
- Helyi szabályok és rendelkezések:
- Csónakot, kishajót a kikötővezető (tanyagondnok) engedélye nélkül TILOS vízre helyezni, vagy kivenni!
- Csak az a csónak köthető ki a kijelölt helyre, melynek tulajdonosa a kikötő vezetőnél (tanyagondnoknál) igazolja a tagdíj, tanyafejlesztési díj befizetését! Az ezt igazoló éves matricát felragasztotta (befizetési igazolását bemutatta)!
- A csónakok március 15.-től helyezhetők vízre, míg a vízről november 20.-ig kell felvenni az időjárás viszonyok figyelembevételével. Az esetleges időpont változásáról az egyesület Elnöksége a kikötő vezetőn (tanyagondnokon) keresztül értesíti a tagokat.
- Csónakot kikötni csak külön kikötő-karókhoz (megfelelő hosszúságú, átmérőjű fa, illetve fémcsőhöz) lehet.
- A csónakokat a mólóhoz rögzíteni bármilyen formában Tilos. A kikötő karók biztosítása, karbantartása a csónak tulajdonos kötelessége, míg a karók helyének és víz feletti magasságának meghatározása a kikötő vezető (tanyagondnok) feladata.
- Tilos a tanyagondnok engedélye nélkül kikötő-karókat leverni, cserélni, vagy áthelyezni.
- Március 15-e előtt és november 15-e után a stég letételéről és felvételéről a kikötő vezető (tanyagondnok) gondoskodik, a pontos időpontját az üzemeltető (Elnökség) határozza meg. E munkára – jellegénél fogva – társadalmi munkát kell szervezni.
- A zöldterületek, part védelme érdekében, gépkocsival, motorkerékpárral parkolni, csak a kijelölt parkoló helyeken, a klubház melletti parkolóban szabad. A parkosított területekre gépkocsival felhajtani, még átmenetileg sem szabad. A kikötő területén a megengedett legnagyobb sebesség 5 km/óra. Kerékpárokat a tárolóban lehet elhelyezni.
- A stégről, partról horgászni csak a kikötő vízterületén kívül eső vízterületen lehet!
- A partról horgászóknak a horgászat befejeztével tisztaságot kell hagyniuk maguk után a fűnyírást akadályozó, esetleg balesetet okozó tárgyakat (szék, napozó, napernyő, bottartó, stb.) el kell távolítaniuk!
- A partról horgászó tagoknak biztosítaniuk kell a csónaktulajdonosokat csónakjuk megközelítésében, a nyílt vízfelületre akadálytalan ki és a kikötőbe való akadálytalan bejutásukat. Tilos minden olyan fényforrás használata, mely ezt zavarja!
- A csónakkal közlekedőknek lehetőség szerint figyelemmel kell lenniük a horgászók horgászkészségeire. A kikötő vízterületén csak a műveletezéshez, és a kormányképesség megtartásához szükséges sebességgel (illetőleg géperővel) szabad közlekedni! A veszteglő vízi járművek, úszólétesítmények védelme érdekében kerülni kell a káros szívóhatást és hullámkeltést.
- Tilos a Balatoni Horgászrend értelmében a Balatonon a kikötő kijáratában, annak szélességében és határától a nyíltvíz felé 100 m-en belül –az ún. védelmi sávba – karót leverni, illetve egyéb úszótárgyat elhelyezni, még ideiglenes jelleggel is!
- Tagdíjak befizetési rendje:
- A tagdíjak, tanyafejlesztési díjak (együtt díjak) befizetése az Elnökség által meghatározott módon történik!
- A díjak mértékéről minden évben az Egyesület Elnökségi javaslata alapján a Közgyűlés jóváhagyással dönt!
- Az éves díjakat az Elnökség határozatában megjelölt időpontig (minden év június 15.-ig) kell befizetni!
- Akik a megadott időpontig tagdíjaikat nem rendezik fegyelmi vétséget követnek el, mely a befizetéssel járó lehetőségeiket (csónak kikötőhely, szekrényhasználat, téli tárolás) elveszthetik. Az így felszabaduló lehetőségekről, azok hasznosításáról a várólista alapján (igénylés időbeni sorrendjében) az Elnökség dönt.
- Azon tagoktól, akik a tagdíjaikat a fenti feltételek szerint befizették, adott évben a befizetésre vonatkozó jogaik nem idegeníthetőek el (csónak helyükre más csónak nem köthető ki, szekrényüket más nem használhatja).
- Kikötő vezető (tanyagondnok) kötelessége:
- A kikötő, horgásztanya biztonságos használatára vonatkozó szabályokat betartani!
- Az élet-, baleset-, tűz és anyagi károk, környezeti szennyeződések megelőzése és ennek érdekében hozott intézkedések megtétele.
- A szabályok betartását megkövetelni a kikötőt használó személyektől!
- A csónakok vízre tételénél, kivételénél felügyelni, irányítani!
- Rendkívüli események esetén azonnal belátása szerint intézkedni!
- Értesíteni az Elnököt, vagy nem elérhetősége esetén az Elnökség bármely tagját, a szükséges hatósági és egyéb szerveket (vízi rendészet, tűzoltóság, rendőrség, orvosi ügyelet, stb.)
- Bejelentett rendezvényeket felügyelni!
7.Tevékenységekkel kapcsolatos kötelezettségek, tilalmak:(baleset, tűz, és vízszennyezés elleni védelem)
- A kikötőben szeszes italtól és bármely más anyagtól, szertől befolyásolt személy munkát nem végezhet!
- A kikötőben átépítési, felújítási, javítási, évi rendes (a tanyával kapcsolatos) munkát csak a Elnökség, mint üzembentartó engedélyével a kikötő vezető (tanyagondnok) jelenlétében az ő vezetésével lehet végezni.
- Tilos a kikötőben minden olyan tevékenység és magatartás, amely más személyek nyugalmát testi épségét, vagy a létesítmények üzemeltetésének biztonságát veszélyezteti, illetve környezeti szennyezést okozhat.
- A kikötő területén munkavégzésből keletkezett nem veszélyes hulladékot csak az erre rendszeresített hulladékgyűjtő edényekben és a kijelölt helyen lehet elhelyezni.
- Veszélyes hulladékot (üres festékesdobozt, festéket stb.) elhelyezni tilos, azt haza kell vinni!
- Tilos az autógumik behozatala, lerakása és használata!
- Tilos kommunális szennyvíz, olaj és olajszármazékok vízbe eresztése, környezetbe juttatása.
- A kikötő egész területre behozott háziállatot állandó felügyelet mellett kell tartani! Kutyát csak pórázzal és szájkosárral lehet átvezetni a kikötő területén. Tilos szabadon engedni, vagy úsztatni!
- Tilos az elektromos hálózati rendszert a kikötő vezető (tanyagondnok) engedélye nélkül igénybe venni!
- Bejelentési kötelezettsége van 24 órán belül az üzemeltetőnek a Hajózási Felügyelet felé, ha haláleset, csonkolásos balesetek, három, vagy több személy együttes sérülése történt vagy, ha 100 ezer Ft feletti anyagi kár, vagy tűz keletkezett.
- Tilos a kikötő vízterületén fürdeni, munkát végezni, búvárkodni! * (*Kivéve az üzembentartói engedéllyel a balesetvédelmi előírások betartásával).
8.Szolgáltatások:
- A kikötővel kapcsolatos információk, rendelkezések, szabályok biztosítása, megismertetése az érdekeltekkel a kikötő vezetőn (tanyagondnokon) keresztül, kifüggesztéssel, valamint honlapon való közzététellel lehet. Ezen rendelkezés és mellékleteinek 1-1 példánya a horgásztanyán a tanyagondoknál vannak elhelyezve. Az érdekelteknek kötelességük van megismerni és betartani a kikötőrendet!
- Biztosított szolgáltatások az éves nyitvatartási időben, minden év március 15.-től, november 20-ig, 0-24 órában vehetők igénybe!
- Csónakkikötőhely használata (Meglévő lehetőségeken belül, befizetési kötelezettségek teljesítése után!).
- Ivóvíz biztosítása.
- WC használat.
- Tisztálkodási, kézmosási lehetőségek biztosítása.
- Javító és festő terület használat, csak az arra kijelölt, tanyagondnokkal egyeztetett helyen és módon!
- Csónaktárolás szárazulaton az arra kijelölt helyen a meglévő lehetőségeken belül, tanyagondnokkal egyeztetett módon!
- Hajócsúszda (sólya) használata éves nyitvatartási időben!
- Evező, pecabot tároló, horgászszekrények használata (meglévő lehetőségeken belül, rend, tisztaság megtartása mellett).
- Horgásztanya, közösségi terek használata a külön erre meghatározott szabályok, költségtérítések szerint!
- Vizi eszközök szezonális tárolása nem csak tagoknak (csónakok, kajakok, kisvitorlások stb.) a külön erre meghatározott szabályok, költségtérítések szerint, meglévő lehetőségeken belül.
- Egyéb rendezvények tartása, a külön erre meghatározott szabályok, költségtérítések szerint, meglévő lehetőségeken belül.
A kikötő rendben és a tanyarendben foglalt szabályokat megszegő tagokat az egyesület Elnöksége a kikötő és tanya használatától eltilthatja!
Melléklet:
- Kikötőrend – Hajózási Felügyelet
- Kikötő használatbavételi engedély – Hajózási Felügyelet
- Kikötőrend, Tanyarend a kikötő vezető (tanyagondnok) munkaköri leírásával
- Országos – és Balatoni horgászrend
- A balatoni csónakokra vonatkozó előírások a kötelező felszerelésekről – Hajózási Felügyelet
Gyenesdiás, 2020. február 15.
Gyenesdiási Horgász és Vízisport Egyesület,
mint üzemeltető nevében az
Egyesület Elnöksége